Xperia Z serisi için Android 5.1 güncellemesi

Xperia Z Android 5.1 güncellemesi
Paylaş
 
9 Ekim 2017, Pazartesi 22:03 - Ahmet Şahin

Akıllı telefonlara bakıp Apple  markasını dışarıda bırakınca en iyi akıllı telefonların Sony markası tarafından üretildiğini düşünüyoruz. Sony damgalı ürünler diğer akıllı telefonlara göre daha sağlam ve daha kullanışlı. Fakat tasarım konusunda aynı şeyi söylemek maalesef bazen mümkün olmuyor. Bunun sebebi ise Sony’nin biraz kaba telefonlar üretmesinden dolayı olduğunu söyleyebiliriz. Her kullanıcı aynı şeyi düşünmesede genel düşünce bu yönde. Dış görünümü bırakıp iç kısma geçtiğimizde ise diğer akıllı telefonlar gibi Android işletim sistemi kullandığını görmekteyiz. Fakat diğer markalardan farklı olarak tasarım ve bazı özel uygulamalar var. Bu uygulamalar ve tasarım sayesinde de diğer markalardan daha öne geçmeyi başarıyor Sony.

İşletim sistemi konusunda Android 5.1 güncellemesi beklenmekte. Eskide kalan akıllı telefonlar için bir haber yapılmamıştı. Bundan anlaşılabileceği gibi eski akıllı telefonlara bu güncelleme verilmeyecek. Bunun sebebi ise donanım kaynaklı. Donanımları eskide kaldığından dolayı en yeni sürüm verildiğinde bu akıllı telefonlarda akıllara zarar donmalar görülüyor. Eski modelleri bir kenara bırakıp Android 5.1 güncellemesine bir göz atalım.

Xperia Z serisi için Android 5.1 güncellemesi

Daha önce Sony açıklamalarında Xperia Z serisi için Android 5.1 güncellemesini yıl sonunda vereceğini belirtmişti. Fakat Telstra adında bir İngiliz telefon operatörü kullanıcılarına Ağustos ayında Xperia Z, Xperia Z1 ve Xperia Compact için Android 5.1 güncellemesini vereceğini açıkladı. Durum böyle olunca kesin bir tarihte belirlenmiş oluyor. Verilen listede olacakların zamanlarını daha iyi anlamak mümkün.

Geride kalan modeller için ise ne olacağı tam olarak bilinmiyor. Fakat bir önceki Android güncellemesinde Xperia Z2, Xperia Z3 ve Compact modelleri Xperia Z’den önce güncelleme almıştı. Önceden bu sistem kullanıldığından dolayı büyük bir ihtimalle son çıkan akıllı telefon modellerine Sony daha fazla ilgi duyduğu için en son cihazlara en önce güncellemeyi vereceğini düşünmekteyiz.

Bu yazı 825 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak