Murat Çelik
Murat  Çelik
16 Mayıs 2015 Cumartesi
murat@androist.net
Ceyd-a Yeni Sesli Asistanımız Olabilir mi?

İlk olarak hayatımıza bilim kurgu filmlerden giren konuşan bilgisayarlar günümüzde Apple markasının girişimi ile gerçekleşmeye başladı. Sanal asistan ismini alan bu uygulamalar Apple’dan sonra Android ve Windows işletim sistemlerine uyarlandı.

Türkçe olarak çok başarılı bir yere gelemese de yazılımcılar tarafından hala günümüzde geliştirilmeye çalışılmakta. Bu işin en iyisi olan Apple markasının sanal asistanı Siri geçtiğimiz nisan ayında Türkçeleştirilerek ülkemizin kullanımına açıldı. Fakat konu sıfırdan cümleler kurmak ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek olduğunda dilimizdeki her kelimenin tam anlamıyla dönüşümü gerçekleştirilemedi. Birkaç güncelleştirme sonra daha iyi bir hal alacaktır ama o zamana kadar uzun bir süre geçecek diyebiliriz.

Siri en profesyonel olarak görülürken Türk bir markanın geliştirdiği şuan için sadece Türkçe olan Ceyd-a adındaki sanal asistan son zamanlarda oldukça dikkat çekmekte. Öncelikle Ceyd-a’nın marketlerde iki sürümü mevcut. Bunlardan ilki kullanıcıları oldukça rahatsız eden reklam özelliğini kullanmakta. Diğeri ise bir anlamda full sürüm. Eğer bu tarz bir sanal asistana ihtiyacımız varsa öncelikle ücretsiz sürümü indirmeliyiz. Daha sonra buna değeceğini düşünüyorsak full sürüme yükselebiliriz. Tıpkı Siri gibi orta tuşa basıldığında aktif olmakta. Google sesli okuma aracını kullandığından dolayı biraz robotik bir sese sahip. Özellikle sesi erkek moduna aldığımızda bu durum daha fazla öne çıkmakta. Bazı hatalar mevcut olmasına rağmen kısa zamanda oldukça büyük bir üne sahip oldu. Anlaşma konusunda biraz zorluk çekebilirsiniz. Mesela İstanbul’un hava durumunu sorduğunuzda bu işlemi yapmak için önce dediklerinizi ana makinada çözümleyip daha sonra verileri internet ortamından çekip size sunuyor. Bir de bunu sesli şekilde bize söylediğinden dolayı interneti aktif olarak kullanıyor. Cevap verme süresi internet hızına bağlı oluyor denebilir.
Siri kadar gelişmiş olmasada Türkçe sesi daha iyi algılamakta. Buda Siri ile yarışabileceğini ortaya koyuyor.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
2015-05-16 13:12:24
yorum ikonu
2015-05-16 10:12:32
yorum ikonu
2015-05-16 09:22:46
yorum ikonu
2015-05-16 09:10:31