İrem Çelikay
İrem  Çelikay
15 Mayıs 2015 Cuma
irem@androist.net
Yandex Navigasyon Yerini Sağlamlaştırıyor.

Dünya devleri arasında bulunan ve ülkemizde uzun yıllar hüküm sürmüş olan Google markasının tahtını elinden kapacak bir platform geliştirildi. Bu platform Avrupa odaklı olmak yerine daha çok Rusya ve çevre ülkeleri baz almakta. Yandex  adını alan bu platform tıpkı Google gibi işe arama motoru olarak başlamış bir marka. Google ortamından farklı olarak Türk kültürüne ve aynı şekilde Türkiye’de olan gelişmelere daha yakın olduğundan dolayı bize daha cazip geliyor.

Yandex Navigasyon, Google markasından farklı olacak şekilde işlemekte. Google’da sadece ülkemizin neresinde olursanız olun yol haritası çıkarmakta. Yandex  ise burum biraz daha farklı. Daha fazla ayrıntı kullandığı için tercih sebebi Yandex oluyor.

Uygulamayı marketten indirdikten sonra ilk olarak konum servislerine izin veriyoruz. Bu şekilde Yandex Navigasyon uygulaması dünya üzerinde nerede olduğumuzu buluyor. Bulunduğumuz noktayı yeşil bir çember içine alarak ekranda sabitliyor. Eğer biraz ekrana odaklanırsak yolların renkli bir hal aldığını görebiliriz. Yollar yeşil  renkte ise yollar açık yani trafik yok demektir. Bu durum bize tercih edeceğimiz yolu şeçmemizde yardımcı oluyor. Kırmızı renkte olması ise o yolda trafik ağır işlemekte anlamına geliyor. Buda bir yere ulaşma konusunda bize oldukça yardımcı olan bir özellik. Ekranımızın sol tarafında bulunan üçgen şeklindeki ikona tıklayarak bizde bu navigasyon uygulamasına bildiri yapabiliriz. Mesela bir kaza olduğunda bu bildirimi yaparak diğer kullanıcıları haberdar etmek mümkün. Yine ekranın sol köşesinde bulunan mikrofon şeklindeki ikon ile araç sürüş anında sesimizi kullanarak nereye gideceğimizi seçebiliriz. Buda kaza yapma olasılığımızı daha az seviyelere çekiyor. Sol alt köşede bulunan mercek şeklindeki butonda tıpkı mikrofon butonu gibi arama yapmaya yarar. Diğer seçenekler arasında menü ve favoriler yer almakta. Menü kısmından harita düzeni ile ilgili ayarlar yapabiliriz.

Yandex navigasyon en azından ülkemizde uzun süre yerini koruyacağa benziyor.

Etiketler:
yandex navigasyon
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
2015-05-16 13:12:24
yorum ikonu
2015-05-16 10:12:32
yorum ikonu
2015-05-16 09:22:46
yorum ikonu
2015-05-16 09:10:31